Karty pracy

scenariusza zajęć dziennych
perforacja umożliwiająca
łatwe wyrywanie
ruchoma folia do ćwiczeń grafomorycznych
dwa arkusze naklejek
karty diagnostyczne
z oznaczeniem
zadania rozwijające
kreatywność

Karty pracy Szkoła za pasem to skompensowane środki dydaktyczne przeznaczone dla dziecka. Podzielone zostały na cztery zeszyty zgodnie z naturalnym kluczem pór roku. W każdym zeszycie znajduje się pięćdziesiąt barwnych kart z perforacją, które zawierają:

- ćwiczenia graficzne i manualne (w tym wielokrotnego powtórzenia, dzięki ruchomej folii)
- ćwiczenia kształcące mowę i myślenie logiczne
- ćwiczenia percepcji wzrokowej i słuchowej
- ćwiczenia matematyczne
- ćwiczenia rozwijające kreatywność
- ćwiczenia diagnostyczne.

Takie zróżnicowanie ćwiczeń umozliwia zrównoważony i wszechstronny rozwój dziecka, a systematyczność w ich wykonywaniu pozwoli na osiągnięcie przez dziecko kompetencji niezbędnych w dlaszym toku nauki - w tym nauki pisania i czytania.

Załączona do pierwszej części Kart pracy ruchoma folia do ćwiczeń grafomotorycznych uatrakcyjnia wykonywanie zadań  oraz umożliwia ich powtarzanie. Folia jest przeznaczona do wielokrotnego użytku - wystarczy zwykły flamaster i wilgotna ściereczka. Sposób wykorzystania folii został zaprezentowany w materiale filmowym tutaj

Zakładamy, że zadania z kart pracy – jedna karta na dzień – będą integralną częścią scenariuszy zawartych w Przewodniku dla nauczyciela. To praktyczne rozwiązanie, które ułatwi pracę nauczyciela, dzięki czemu zaoszczędzony czas może on wykorzystać na realizację własnych pomysłów.

Poziom trudności zadań jest dostosowany do możliwości rozwojowych starszych przedszkolaków. Realizując z dzieckiem zadania, nauczyciel powinien szczególnie pamiętać o dydaktycznej zasadzie indywidualizacji. Każde dziecko ma bowiem różne możliwości i robi różne postępy w budowaniu wiedzy oraz zdobywaniu umiejętności.

Część kart pracy stanowi jednocześnie materiał do analizy umiejętności dziecka. W części I oraz III i IV umieszczono dla wygody nauczyciela zadania diagnostyczne niezbędne do wstępnej oraz powtórnej obserwacji wychowanków. Założeniem autorek była integralność tych ćwiczeń z codziennym oddziaływaniem dydaktycznym, bez tworzenia odrębnego dokumentu. Ćwiczenia o charakterze diagnostycznym są elementem dopełniającym obserwację i pozwolą na pełną ocenę poziomu umiejętności dzieci, a ich wyniki nauczyciel powinien nanieść do Tabeli Diagnozy Indywidualnej. Graficzne wyróżnienie kart diagnostycznych (jamnik obwąchujący literkę D) sprawia, że nawet nauczyciel, który nie korzysta ze scenariusza, będzie mógł łatwo odnaleźć zadanie i wykorzystać je w obserwacji diagnozującej wychowanka.

Z myślą o dzieciach sześcioletnich i zdolnych pięciolatkach przygotowaliśmy Kolekcję literek. Przygotowanie do nauki czytania oraz Kolekcję cyferek. Wprowadzenie w świat cyfr i znaków matematycznych. Publikacje te służą zapoznaniu dziecka z graficznym obrazem litery oraz wprowadzeniu w zagadnienia matematyczne i dostosowane są do pracy z ruchomą folią dołączaną do kart pracy pakietu Szkoła za pasem.

Ćwiczenia grafomotoryczne
    Ćwiczenia grafomotoryczne